# NHD-0.6-6464G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NHD-0.6-6464G
- **Manufacturer:** Newhaven Display
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nhd-0-6-6464g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nhd-0-6-6464g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Controller Type:** SSD1357
- **Diagonal Screen Size:** 0.6" (15.24mm)
- **Display Mode:** Transflective
- **Display Type:** OLED
- **Dot Pixels:** 64 x 64
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** SPI
- **Viewing Area:** 11.73mm W x 11.73mm H