# NGD15N41ACLT4G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NGD15N41ACLT4G
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ngd15n41aclt4g-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ngd15n41aclt4g-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15 A
- **Input Type:** Logic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 107 W
- **Supplier Device Package:** TO-252, (D-Pak)
- **Td (on:** -/4µs
- **Test Condition:** 300V, 6.5A, 1kOhm
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.2V @ 4V, 10A
- **Voltage:** 440 V