# NFZ32SW901HN10L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NFZ32SW901HN10L
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nfz32sw901hn10l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nfz32sw901hn10l#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/92/490-9296-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/93/490-9314-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 2.05A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 54mOhm
- **Height (Max):** 0.067" (1.70mm)
- **Impedance @ Frequency:** 900 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)