# NFS40-7624
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NFS40-7624
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nfs40-7624
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nfs40-7624#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/51/37/12513761-454-1361-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 1.6 A
- **Efficiency:** 70%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 40W (50W Forced Air)
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.20" H (127.0mm x 76.2mm x 30.5mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV