# NFS110-7602J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NFS110-7602J
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nfs110-7602j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nfs110-7602j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 500 mA
- **Efficiency:** 70%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 4
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 80W (110W Forced Air)
- **Size:** 4.25" L x 7.00" W x 1.80" H (108.0mm x 177.8mm x 45.7mm)