# NFE61HT681D2A9L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NFE61HT681D2A9L
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nfe61ht681d2a9l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nfe61ht681d2a9l#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/69/490-6951-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/69/490-6951-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Current:** 2 A
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 3rd
- **Height:** 0.075" (1.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.268" L x 0.063" W (6.80mm x 1.60mm)
- **Technology:** LC (T-Type)
- **Type:** Low Pass
- **Values:** C = 680pF
- **Voltage:** 100V