# NDM2Z-12V-A-001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NDM2Z-12V-A-001
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ndm2z-12v-a-001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ndm2z-12v-a-001#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 12A
- **Efficiency:** 93.3%
- **Features:** Digital
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 120°C
- **Size:** 0.82" L x 0.28" W x 0.50" H (21.0mm x 7.2mm x 12.7mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module, Digital
- **Voltage:** 4.5V