# NCV8537MN500GEVB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NCV8537MN500GEVB
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ncv8537mn500gevb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ncv8537mn500gevb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Channels per IC:** 1 - Single
- **Current:** 500mA
- **Regulator Type:** Positive Fixed
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Utilized IC:** NCV8537
- **Voltage:** 2.9V ~ 12V