# NCT1000N060H052
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NCT1000N060H052
- **Manufacturer:** NetPower
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nct1000n060h052
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nct1000n060h052#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 60A
- **Efficiency:** 95%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 300 W
- **Size:** 2.00" L x 0.68" W x 0.44" H (50.8mm x 17.3mm x 11.1mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 8V