# NCT1000N045R050
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NCT1000N045R050
- **Manufacturer:** NetPower
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nct1000n045r050
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nct1000n045r050#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 45A
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 2.00" L x 0.39" W x 0.68" H (50.8mm x 10.0mm x 17.3mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 8V