# NCP730BMT1500TBG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NCP730BMT1500TBG
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ncp730bmt1500tbg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ncp730bmt1500tbg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** Enable, Power Good, Soft Start
- **Current:** 3 µA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 80dB ~ 48dB (10Hz ~ 1MHz)
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
- **Supplier Device Package:** 6-WDFN (2x2)
- **Voltage:** 38V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.48V @ 150mA