# NCP562SQ35T1G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NCP562SQ35T1G
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ncp562sq35t1g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ncp562sq35t1g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RS/B2/7K/RSB27K2TLDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** Enable
- **Current:** 1 µA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature
- **Supplier Device Package:** SC-82AB
- **Voltage:** 6V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.35V @ 80mA