# NCP51100ASNT1G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NCP51100ASNT1G
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Gate Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ncp51100asnt1g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ncp51100asnt1g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CM/12/23/CM1223-02SOOSDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Channel Type:** Single
- **Current:** 3A, 3A
- **Driven Configuration:** Low-Side
- **Gate Type:** IGBT, N-Channel MOSFET
- **Input Type:** Non-Inverting
- **Logic Voltage:** 2V, 0.8V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Drivers:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Rise:** 14ns, 7ns
- **Supplier Device Package:** SOT-23-5
- **Voltage:** 11V ~ 18V