# NCP154MX300180TAG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NCP154MX300180TAG
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ncp154mx300180tag
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ncp154mx300180tag#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** Enable
- **Current:** 100 µA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 75dB (1kHz)
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature
- **Supplier Device Package:** 8-XDFN (1.6x1.2)
- **Voltage:** 5.25V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.39V @ 300mA, 0.26V @ 300mA