# NCP1239JD65R2G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NCP1239JD65R2G
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** AC DC Converters, Offline Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ncp1239jd65r2g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ncp1239jd65r2g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/FD/MA/10/FDMA1029PZDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** EN, Soft Start
- **Duty Cycle:** 80%
- **Frequency:** 65kHz
- **Internal Switch(s):** No
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Output Isolation:** Isolated
- **Supplier Device Package:** 7-SOIC
- **Topology:** Flyback
- **Voltage:** 8.8V ~ 35V