# NCP1230P133
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NCP1230P133
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** AC DC Converters, Offline Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ncp1230p133
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ncp1230p133#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Duty Cycle:** 80%
- **Fault Protection:** Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
- **Frequency:** 133kHz
- **Internal Switch(s):** No
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Output Isolation:** Isolated
- **Supplier Device Package:** 7-PDIP
- **Topology:** Flyback
- **Voltage:** 7.7V ~ 18V