# NCP114ASN300T1G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NCP114ASN300T1G
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ncp114asn300t1g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ncp114asn300t1g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** Enable
- **Current:** 95 µA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 75dB (1kHz)
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature
- **Supplier Device Package:** 5-TSOP
- **Voltage:** 5.5V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.245V @ 300mA