# NCP1117ST20T3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NCP1117ST20T3
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ncp1117st20t3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ncp1117st20t3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/80/58/81/8058817-497-5506-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 125°C
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 70dB (120Hz)
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature
- **Supplier Device Package:** SOT-223
- **Voltage:** 20V
- **Voltage Dropout (Max):** 1.2V @ 800mA