# NCB50-FP-E2-P4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NCB50-FP-E2-P4
- **Manufacturer:** Pepperl+Fuchs, Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ncb50-fp-e2-p4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ncb50-fp-e2-p4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP68
- **Material:** Polybutylene Terephthalate (PBT)
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Output Type:** PNP-NO, 3-Wire
- **Sensing Distance:** 1.969" (50mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Unshielded
- **Voltage:** 10V ~ 60V