# NC2SW.031 0.5OZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NC2SW.031 0.5OZ
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Soldering, Desoldering, Rework Products
- **Subcategory:** Solder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nc2sw-031-0-5oz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nc2sw-031-0-5oz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Sn60Pb40 (60/40)
- **Diameter:** 0.031" (0.79mm)
- **Flux Type:** No-Clean
- **Form:** Tube, 0.50 oz (14.17g)
- **Melting Point:** 361 ~ 370°F (183 ~ 188°C)
- **Process:** Leaded
- **Type:** Wire Solder
- **Wire Gauge:** 20 AWG, 21 SWG