# NC2D-PL2-DC24V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NC2D-PL2-DC24V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nc2d-pl2-dc24v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nc2d-pl2-dc24v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 33.3 mA
- **Coil Type:** Latching, Dual Coil
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 5 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max