# NBB20-U1-A2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NBB20-U1-A2
- **Manufacturer:** Pepperl+Fuchs, Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nbb20-u1-a2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nbb20-u1-a2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP68, IP69K
- **Material:** Polyamide (PA)
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Output Type:** PNP-NC/NO, 4-Wire
- **Sensing Distance:** 0.787" (20mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Unshielded
- **Voltage:** 10V ~ 30V