# NBB15-30GM50-E2-V1-M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NBB15-30GM50-E2-V1-M
- **Manufacturer:** Pepperl+Fuchs, Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nbb15-30gm50-e2-v1-m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nbb15-30gm50-e2-v1-m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP68, IP69K
- **Material:** Nickel-Plated Brass
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output Type:** PNP-NO, 3-Wire
- **Sensing Distance:** 0.591" (15mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination Style:** Connector
- **Voltage:** 5V ~ 60V