# NBB10-30GM50-WS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NBB10-30GM50-WS
- **Manufacturer:** Pepperl+Fuchs, Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nbb10-30gm50-ws
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nbb10-30gm50-ws#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67
- **Material:** Nickel-Plated Brass
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Output Type:** SCR-NO, 2-Wire
- **Sensing Distance:** 0.394" (10mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination Style:** Cable
- **Voltage:** 20V ~ 253V