# NBB0.8-4M25-E0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NBB0.8-4M25-E0
- **Manufacturer:** Pepperl+Fuchs, Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nbb0-8-4m25-e0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nbb0-8-4m25-e0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67
- **Material:** Stainless Steel
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Output Type:** NPN-NO, 3-Wire
- **Sensing Distance:** 0.031" (0.8mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination Style:** Cable
- **Voltage:** 10V ~ 30V