# NAT1000N20R05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NAT1000N20R05
- **Manufacturer:** NetPower
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nat1000n20r05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nat1000n20r05#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 20A
- **Efficiency:** 91%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 2.00" L x 0.25" W x 0.50" H (50.8mm x 6.4mm x 12.7mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 8.5V