# NAS1000N20S05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NAS1000N20S05
- **Manufacturer:** NetPower
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nas1000n20s05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nas1000n20s05#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 20A
- **Efficiency:** 91%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 1.30" L x 0.53" W x 0.25" H (33.0mm x 13.5mm x 6.3mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 8.5V