# N87C251SA16
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** N87C251SA16
- **Manufacturer:** Intel
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/n87c251sa16
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/n87c251sa16#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** SIO
- **Core Processor:** MCS 251
- **Core Size:** 8-Bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 32
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 8KB (8K x 8)
- **Program Memory Type:** OTP
- **RAM Size:** 1K x 8
- **Speed:** 16MHz
- **Supplier Device Package:** 44-PLCC
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V