# N6L50T0S-503A3030R-E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** N6L50T0S-503A3030R-E
- **Manufacturer:** Amphenol Piher
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/n6l50t0s-503a3030r-e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/n6l50t0s-503a3030r-e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/06/18/12061871-1993-1243-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance:** 50 kΩ
- **Resistive Material:** Carbon
- **Size:** Rectangular - 0.343" x 0.252" Face (8.70mm x 6.40mm)
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±30%