# N3433-5502
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** N3433-5502
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/n3433-5502
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/n3433-5502#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin-Lead
- **Contact Finish Thickness:** 30.0Âµin (0.76Âµm)
- **Contact Length:** 0.112" (2.84mm)
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 1.75A
- **Fastening Type:** Latch Lock/Eject Hooks, Short
- **Features:** Keying Slot, Mounting Flange
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.340" (8.64mm)
- **Insulation Material:** Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Row Spacing:** 0.100" (2.54mm)