# N15TS-502A3030
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** N15TS-502A3030
- **Manufacturer:** Amphenol Piher
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/n15ts-502a3030
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/n15ts-502a3030#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.15W
- **Resistance:** 5 kΩ
- **Resistive Material:** Carbon
- **Size:** Square - 0.591" x 0.591" Face (15.00mm x 15.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±30%