# N-700AACLL2X5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** N-700AACLL2X5
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Packs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/n-700aacll2x5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/n-700aacll2x5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Cell Size:** AA
- **Battery Chemistry:** Nickel Cadmium
- **Capacity:** 700mAh
- **Number of Cells:** 10
- **Rechargeability:** Yes
- **Size:** 2.76" L x 0.55" W x 3.82" H (70.0mm x 14.0mm x 97.0mm)
- **Structure:** Front to Back, 5 Rows x 2 Cells
- **Termination Style:** Solder Tab
- **Voltage:** 12 V