# MZA2010D241C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MZA2010D241C
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mza2010d241c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mza2010d241c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/33/445-3347-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 50mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 1.2Ohm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.024" (0.60mm)
- **Impedance @ Frequency:** 240 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 4
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)