# MZ2029-102Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MZ2029-102Y
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mz2029-102y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mz2029-102y#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MH/20/29/MH2029-601YDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 100mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 450mOhm
- **Filter Type:** Power, Signal Line
- **Height (Max):** 0.043" (1.10mm)
- **Impedance @ Frequency:** 1 kΩ @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)