# MYC-C3354-256N256D-80-I-GW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MYC-C3354-256N256D-80-I-GW
- **Manufacturer:** MYIR Tech Limited
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers, Microprocessor, FPGA Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/myc-c3354-256n256d-80-i-gw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/myc-c3354-256n256d-80-i-gw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** 80 Pin
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-A8, AM3354
- **Flash Size:** 256KB EPROM
- **Module:** MPU
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **RAM Size:** 256KB
- **Size:** 1.970" L x 1.570" W (50.00mm x 40.00mm)
- **Speed:** 600MHz, 800MHz, 1GHz