# MYA4505N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MYA4505N
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mya4505n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mya4505n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Yagi, 5-Element
- **Frequency (Center:** 460MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 450MHz ~ 470MHz
- **Gain:** 11.3dBi
- **Height (Max):** 35.500" (901.70mm)
- **Mounting Type:** Bracket Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 300 W