# MYA4503N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MYA4503N
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mya4503n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mya4503n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Yagi, 3-Element
- **Frequency (Center:** 460MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 450MHz ~ 470MHz
- **Gain:** 9.2dBi
- **Height (Max):** 23.000" (584.20mm)
- **Mounting Type:** Bracket Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 300 W