# MYA45012
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MYA45012
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mya45012
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mya45012#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Yagi, 12-Element
- **Frequency (Center:** 460MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 450MHz ~ 470MHz
- **Gain:** 12.2dBi
- **Height (Max):** 72.000" (182.88cm)
- **Mounting Type:** Bracket Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 300 W