# MYA1505KN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MYA1505KN
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mya1505kn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mya1505kn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Yagi, 5-Element
- **Frequency (Center:** 162MHz
- **Frequency Group:** VHF (f < 300MHz)
- **Frequency Range:** 150MHz ~ 174MHz
- **Gain:** 9.2dBi
- **Height (Max):** 72.000" (182.88cm)
- **Mounting Type:** Bracket Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 250 W