Part Number: MY4N DC100/110 Manufacturer: Omron Category: Relays Subcategory: Power Relays, Over 2 Amps Product URL: https://distyparts.com/product/my4n-dc100-110 RFQ URL: https://distyparts.com/product/my4n-dc100-110#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/12/88/97/12889786-MY2AC100_110-ND.pdf Summary: MY4N DC100/110 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Omron and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: MY4N DC100/110 is a power relays, over 2 amps from Omron. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Coil Current: 9.6 mA Coil Type: Non Latching Coil Voltage: 110VDC Contact Form: 4PDT (4 Form C) Contact Material: Silver (Ag), Gold (Au) Contact Rating (Current): 3 A Features: Lighted Indicator Mounting Type: Socketable Must Operate Voltage: 88 VDC Must Release Voltage: 11 VDC Operate Time: 20 ms Operating Temperature: -55°C ~ 60°C Relay Type: General Purpose Release Time: 20 ms Switching Voltage: 250VAC, 125VDC - Max Termination Style: Plug In, 14 Pin Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/omron Category Page: https://distyparts.com/category/relays/power-relays-over-2-amps Canonical URL: https://distyparts.com/product/my4n-dc100-110