# MY4N-CR AC100/110
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MY4N-CR AC100/110
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/my4n-cr-ac100-110
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/my4n-cr-ac100-110#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 29.3 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 110VAC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 3 A
- **Features:** Lighted Indicator, RC Circuit
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 88 VAC
- **Must Release Voltage:** 33 VAC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 125VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, 14 Pin