# MY2K-DC24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MY2K-DC24
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/my2k-dc24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/my2k-dc24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 52 mA
- **Coil Type:** Latching, Dual Coil
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 3 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 15 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 125VDC - Max