# MXLP4KE400CA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MXLP4KE400CA
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mxlp4ke400ca
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mxlp4ke400ca#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/77/58/2577580-1086-6654-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 1A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 400W
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-204AL (DO-41)
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 548V