# MXB9733L24B1-BSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MXB9733L24B1-BSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mxb9733l24b1-bsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mxb9733l24b1-bsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/90/8506900-1570-1753-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 18.8 CFM (0.526m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 41.0dB(A)
- **RPM:** 2200 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 97mm L x 94.4mm H
- **Static Pressure:** 0.370 in H2O (92.2 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.397 lb (180.08 g)
- **Width:** 33.00mm