# MX1.5KE18AE3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MX1.5KE18AE3
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mx1-5ke18ae3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mx1-5ke18ae3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 59.5A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 1500W (1.5kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** CASE-1
- **Type:** Zener
- **Unidirectional Channels:** 1
- **Voltage:** 25.2V