# MWU4063S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MWU4063S
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mwu4063s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mwu4063s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** TETRA/P25
- **Frequency (Center:** 438MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 406MHz ~ 470MHz
- **Gain:** 3dBi
- **Height (Max):** 12.000" (304.80mm)
- **Mounting Type:** NMO Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 200 W