Part Number: MWLP75-1304-II Manufacturer: EOS Power Category: Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board) Subcategory: AC DC Converters Product URL: https://distyparts.com/product/mwlp75-1304-ii RFQ URL: https://distyparts.com/product/mwlp75-1304-ii#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/12/45/14/12451450-2107-LFMWLP75-1303-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/53/03/12530386-2107-MWLP75-1001-II-ND.jpg Summary: MWLP75-1304-II is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by EOS Power and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: MWLP75-1304-II is a ac dc converters from EOS Power. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Applications: Medical Approval Agency: CB, CE, cUL, NEMKO, UL Current: 1.56 A Efficiency: 93% Features: Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input Mounting Type: Chassis Mount Number of Outputs: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 70°C (With Derating) Power (Watts): 75W Size: 3.00" L x 2.00" W x 1.00" H (76.2mm x 50.8mm x 25.4mm) Type: Open Frame Voltage: 4 kV Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/eos-power Category Page: https://distyparts.com/category/power-supplies-externalinternal-off-board/ac-dc-converters Canonical URL: https://distyparts.com/product/mwlp75-1304-ii