# MWLP120-1006-II
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MWLP120-1006-II
- **Manufacturer:** EOS Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mwlp120-1006-ii
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mwlp120-1006-ii#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cUL, NEMKO, UL
- **Current:** 1.72 A
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 100W (120W Forced Air)
- **Size:** 3.00" L x 2.00" W x 1.18" H (76.2mm x 50.8mm x 30.0mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV