Part Number: MWI60-06G6K Manufacturer: IXYS Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Transistors - IGBTs - Modules Product URL: https://distyparts.com/product/mwi60-06g6k RFQ URL: https://distyparts.com/product/mwi60-06g6k#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/84/78/19/8478196-MWI60-06G6K-ND.pdf Summary: MWI60-06G6K is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by IXYS and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: MWI60-06G6K is a transistors - igbts - modules from IXYS. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Configuration: Three Phase Inverter Current: 60 A Input: Standard Input Capacitance (Cies) @ Vce: 2.5 nF @ 25 V Mounting Type: Chassis Mount NTC Thermistor: Yes Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ) Power: 180 W Supplier Device Package: E1 Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.8V @ 15V, 30A Voltage: 600 V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/ixys Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/transistors-igbts-modules Canonical URL: https://distyparts.com/product/mwi60-06g6k