# MWI300-17E9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MWI300-17E9
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mwi300-17e9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mwi300-17e9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** Three Phase
- **Current:** 500 A
- **IGBT Type:** NPT
- **Input:** Standard
- **Input Capacitance (Cies) @ Vce:** 33 nF @ 25 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **NTC Thermistor:** Yes
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Power:** 2200 W
- **Supplier Device Package:** E+
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.7V @ 15V, 300A
- **Voltage:** 1700 V